
Центральна чорна діра галактики CEERS 1019 набагато менша за інші стародавні чорні діри, виявлені раніше, розповідають ostannipodii.
Космічний телескоп "Джеймс Вебб" дав вченим можливість виявити небесні об'єкти, які вони не змогли б виявити інакше, наприклад, стародавні галактики, які теоретично не повинні існувати. Тепер, у рамках програми Наукове дослідження космічної еволюції (CEERS), дослідники виявили найдальшу активну надмасивну чорну діру серед бачених досі.
Завдяки знімкам у ближньому та середньому інфрачервоному діапазонах, зробленим "Джеймсом Веббом", дослідники змогли виявити надмасивну чорну діру в галактиці, яку вони назвали CEERS 1019. Вони також змогли визначити, що чорна діра існує всього 570 мільйонів років після Великого вибуху, і що її маса становить близько 9 мільйонів сонячних мас.
Крім того, дані, отримані за допомогою телескопа, дали їм змогу дійти висновку, що чорна діра пожирає багато газу та народжує нові зірки.
"Злиття галактик може бути частково відповідальним за підживлення активності чорної діри цієї галактики, що також може призвести до посиленого зореутворення", - пояснив член команди CEERS Джейхан Карталтепе з Рочестерського технологічного інституту в Нью-Йорку.
Що також дивно, на отриманих "Веббом" зображеннях галактика CEERS 1019 має вигляд трьох яскравих згустків.
При масі 9 мільйонів сонячних мас її центральна чорна діра набагато менша за інші активні надмасивні чорні діри, виявлені раніше. Ці небесні об'єкти зазвичай містять більш ніж в 1 мільярд разів більше маси Сонця, що робить їх набагато яскравішими та легшими для виявлення. Чорна діра CEERS 1019 більше схожа на ту, що знаходиться в центрі нашої галактики, маса якої приблизно в 4,6 мільйона разів більша за масу Сонця. За словами представників НАСА, вчені давно знали, що чорні діри меншого розміру повинні були існувати раніше у Всесвіті, але тільки після введення в експлуатацію "Джеймса Вебба" вони змогли підтвердити їхню наявність.
На додачу, команда програми CEERS також виявила дві інші давні, але невеликі чорні діри завдяки своїм даним. Чорна діра CEERS 746 існувала через 1 мільярд років після Великого вибуху, а чорна діра CEERS 2782 -- 1,1 мільярда років після цієї події. При спостереженні через інші прилади ці чорні діри виглядають як звичайні галактики із зореутворенням. Наразі астрономи також вивчають інші, більш віддалені чорні діри, виявлені за допомогою даних "Джеймса Вебба", тому CEERS 1019 може втратити рекорд скоріше раніше, ніж пізніше.
Керівник групи CEERS Стівен Фінкельштейн з Техаського університету в Остіні сказав: "Досі дослідження об'єктів у ранньому Всесвіті були здебільшого теоретичними. За допомогою "Вебба" ми не тільки можемо бачити чорні діри та галактики на величезних відстанях, а й приступити до їх точного вимірювання. У цьому величезна сила цього телескопа".
Вченим досі важко пояснити, як ця чорна діра утворилася так скоро після виникнення Всесвіту. Але в майбутньому дані "Вебба" можуть дати їм необхідну інформацію, щоб вони змогли з'ясувати, як сформувалися ранні чорні діри.